Rising Star Male

Austin McKedy USA

Berry Music Burrundi

Ferdy Bayaua CAN

Jet Jurgensmeyer USA

Lan Law USA


Shining Star Female

Alice Nelson USA

Ameri Shaye USA

Bailey Perrie AUS

Gio USA

Hadley USA

Hannah Beer NZ

Hayley Verrall

Kami Huff USA

Mackynsie McKedy USA

Phoebe White USA

Amber Campbell IRL


Newcomer

Amber Campbell IRL – Play Me The Waltz Of The Angels

Bailey Perrie AUS – Hannah

Berry Music Burrundi -Melana

Gio USA – Light up the Night

Hayley Verrall CAN – Side of Small Town

Jet Jurgensmeyer USA – Falling Too

Kami Huff USA – Skeleton

Lan Law USA – Raised on a Dirt Road

Phoebe White USA – Colorado Trail


Composer of the Year

Alan Fox USA

Anders Bosell S

Anthony Baxter AUS

Augustin GER

Charu Suri India

Darren Boyd CAN

Elvis Carden USA

Gary R. Farmer USA

Gentry Brown USA

Hannah Beer NZ

Joseph Wandass USA

John Dorsch CAN

James A Norkawich USA

John Williamson AUS

Jacob Marshall CAN

Konstantinos Oikonomopoulos GR

Larry Van Fleet USA

Lindsay Waddington AUS

Nicholas Begg CAN

Ora Walker CAN

Peter Gallinari USA

Richie Love USA

Sophia Agranovich UA/USA

Wolfsheart A

Yulia RUS


Instrumental Musical Piece of Art

Alan Fox USA – Rainy Night

Anders Bosell S – Dawn Of Time

Anders Bosell S – The Wind That Brings The Rain

Anthony Baxter AUS – Bunyip-Bounce

Charu Suri India – Bourbon Street Stroll

Charu Suri India – Raga Rag

Darren Boyd CAN – Racing for Pinks

Darren Boyd CAN – No Pain, No Stain

Darren Boyd CAN – Hide And Shriek

De Nada GER – Giorno Felice

De Nada GER – Idolo

De Nada GER – Juntos

De Nada GER – El Duende

Elvis L Carden USA – Coming Of The Lord

Frankie & The Deadbeats CZ – Deadbeat Waltz

Gary R. Farmer USA – For The Love Of You

Gary R. Farmer USA – Let The Chips Fall Where They May

Gary R. Farmer USA – The Journey

Hannah Beer NZ – A Gift For Lindsay

Joseph Wandass USA – Lovin On Christmas

John Dorsch CAN – Elevation

Konstantinos Oikonomopoulos GR – Dance with Somebody

Konstantinos Oikonomopoulos GR – Metamorphosis

Konstantinos Oikonomopoulos GR – Mission Imposible

Konstantinos Oikonomopoulos GR – Piano Fantasia

Konstantinos Oikonomopoulos GR – Inspiration

Lense CAN – Barnabie Ming

Lense CAN – Johnny Who

Lense CAN – Fungal Communication

James A Norkawich USA – I’ll Be Seeing You

James A Norkawich USA – Lately

Lindsay Waddington AUS – Happy Anniversary

Lindsay Waddington AUS – Summer Nights

John Williamson & Lindsay Waddington AUS -Voice From The Heart

Lindsay Waddington AUS – Love Always

Ora Walker CAN – Braided Black and White

Ora Walker CAN – Goose Theater in Three Movements

Ora Walker CAN – Jolie

Ora Walker CAN – La Madeleine

Ora Walker CAN – Painting

Peter Gallinari USA – Judy’s Song

Richie Love USA – Let’s Get This Party Started

Richie Love USA – Future Jazz Funk

Richie Love USA – This Is Love

Richie Love USA – Thinking About You

Richie Love USA – It’s On

Sophia Agranovich UA/USA – Hungarian Rhapsody

Sophia Agranovich UA/USA – Fantaisie Impromptu

Sophia Agranovich UA/USA – Prelude in G minor

Sophia Agranovich UA/USA – Polonaise-Fantaisie

Sophia Agranovich UA/USA – Un Sospiro

The Cranberry Merchants AUS – Diosa De La Luna

Wolfsheart A – Breath Of My Soul

Wolfsheart A – Come To The Fire

Wolfsheart A – Mountain Of Seven Colors

Wolfsheart A – Spiritual Harmony

Wolfsheart A – Turquoise Crystal

Yulia RUS – Sign of Love

Yulia RUS – When There’s Nothing Left to Say

Yulia RUS – Best Wishes

Yulia RUS – Two Rivers

Record/ Label Company of the Year

Donna Cunningham USA – Big Bear Creek

Doc Holiday USA – Dream Machine Productions

Elite 9 Records USA

Eddie Macarthur Stealth Recording Studio Glasgow Scotland

J K. Coltrain USA – Colt Records

Major Record Distribution LLC USA

Megalith Nashville USA

MTS Management USA

Rich McCready USA – McCready Recording Studio

The Orchard USA


Management Company of the Year Professional

Celena Simms ( Pinky) USA – Black Mountain Music & Media

Deubel – Uwe Bernert GER – Artist Agency

KS Music – Klaus Stracke GER

Irene Steneker NL – Management Steneker

Lori Tesch USA

Michael Stover USA – MTS Management USA

Phyllis A. Salter-Gann USA – Salter Gann Universal Promotions and Management LLC

Small Town America Entertainment USA

2sa Entertainment LLC USA

Promotion Company of the Year Hobby

Linda Arrico – Centeno – USA

Big Dawg Music Promotions USA


Promotion Company of the Year Professional

Celena Simms ( Pinky) USA – Black Mountain Music & Media

Col Randy Hayford USA – Twang Thang Country

Donna Cunningham USA – Big Bear Creek

Deena Wood USA – Indiexpress

Deubel – Uwe Bernert GER – Artist Agency

Elite 9 Records USA

J K. Coltrain USA – Nashville Radio Promotions

KS Music – Klaus Stracke GER

Lindsay Waddington AUS – LWM House

Mandalyn Promotion USA

Makayla Marcos USA – Blu Tundra

Mandalyn Entertainment USA

Michael Stover USA – MTS Management USA

Phyllis A. Salter-Gann USA – Salter Gann Universal Promotions and Management LLC


Most appreciated trustable Company

Surprise!!!


Photographer Female and Male

Anita Crane USA

Daniel Schilling AUS

Ivonne Edelbauer-Ebersbach GER

Jennifer Caughron USA

Karl Hofmann GER

Mindy Warman USA

Marvin T. Finch USA

Ora Walker CAN


Best Sound Engineer

Aarom Meador USA – Allegro Sound Lab Burleson Texas

Al Bonhomme USA

Lindsay Waddington AUS – LWM House

Maickel Bazelmans NL

Merel Bregante USA

Steve Caughron USA

Steve Sundberg USA – FTM Studios


Best Producer

Aarom Meador USA – Allegro Sound Lab Burleson Texas

Annie Minogue – Concert – Family show

Al Bonhomme USA

Cliff Prowse USA – Big Red Dog Productions

Colle’ Kharis GY – Colle’ Kharis Music

Dan Washburn CAN

Doc Holiday USA – Dream Machine Productions

Eddie Macarthur Stealth Recording Studio Glasgow Scotland

Fritz Rach GER

Hagit Kastel IS

Jon K.T USA

Lindsay Waddington AUS – LWM House

Mani Keller GER -For all Genre

Marvin T. Finch USA – Bay Boy Films

Richard Alex S

Teddy Grimstad FIN


Best Film Music Original

Anders Bosell S – The Wind That Brings The Rain

Caroline Loberto CAN – Brick By Brick

Charu Suri India – Jackson Square Waltz

Charu Suri India – Verona Waltz

Darren Boyd CAN – Darkling

Gary R. Farmer USA – The Journey

James A Norkawich USA – I’ll Be Seeing You

Peter Gallinari USA – Judy’s Song

Wolfsheart A – Mountain Of Seven Colors


Best Filmmaker

Anita Crane USA – Bandida

Hagit Kastel IS – Can You Hear Me Now

KC LaCourse USA – Looking for one good Cowboy

Kim Cameron USA – Her Story

Marvin T. Finch USA – Kendrick

Steve Caughron USA – Hillbilly Legal